Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po długiej chorobie nie zawsze uda się wrócić na etat

11 maja 2023 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Pracodawca jest zwolniony z obowiązku ponownego zatrudnienia osoby zwolnionej po długotrwałej nieobecności z powodu absencji chorobowej, jeżeli faktycznie nie ma możliwości ponownie jej przyjąć do pracy.

Jeśli pracodawca zwolnił pracownika bez wypowiedzenia z powodu jego długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą, to może być zobowiązany ponownie go zatrudnić, gdy pracownik odzyska zdolność do pracy i zgłosi chęć powrotu do firmy. Ale nie jest to reguła.

Długi okres absencji

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej nieobecności pracownika nie jest rzadkością. Pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w przypadku, gdy pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż okres wskazany w art. 53 kodeksu pracy. Przepis ten mówi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

∑ dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,

∑ dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Pracodawca powinien jednak w miarę możliwości ponownie zatrudnić taką osobę, jeżeli w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby zgłosi ona swój powrót do pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12567

Wydanie: 12567

Spis treści
Zamów abonament