Po długiej chorobie nie zawsze uda się wrócić na etat
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku ponownego zatrudnienia osoby zwolnionej po długotrwałej nieobecności z powodu absencji chorobowej, jeżeli faktycznie nie ma możliwości ponownie jej przyjąć do pracy.
Jeśli pracodawca zwolnił pracownika bez wypowiedzenia z powodu jego długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą, to może być zobowiązany ponownie go zatrudnić, gdy pracownik odzyska zdolność do pracy i zgłosi chęć powrotu do firmy. Ale nie jest to reguła.
Długi okres absencji
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej nieobecności pracownika nie jest rzadkością. Pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w przypadku, gdy pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż okres wskazany w art. 53 kodeksu pracy. Przepis ten mówi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
∑ dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
∑ dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Pracodawca powinien jednak w miarę możliwości ponownie zatrudnić taką osobę, jeżeli w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby zgłosi ona swój powrót do pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta